آیا روشن گذاشتن کامپیوتر صدمه ای در پی دارد؟

شاید روشن گذاشتن کامپیوتر جهت پاسخگویی کمی نگران کننده باشد. هم از لحاظ برق مصرفی و هم صدمات احتمالی به سخت افزار. بسیاری از کاربران رایانه از اینکه رایانه خود را بصورت شبانه روزی روشن بگذارند نگران هستند. ولی اصل ماجرا چیز دیگری است…

تعدادی از کاربران نگران راه اندازی یک سیستم تلفن گویا بوسیله کامپیوتر هستند. دلایل آنان طبق اظهارات خودشان از این قرار است:

  • روشن گذاشتن کامپیوتر باعث می شود که برق زیادی در طول شبانه روز مصرف شود.
  • روشن ماندن کامپیوتر به سخت افزار صدمه وارد می کند.

در زیر به توضیح این موارد می پردازیم:

برق مصرفی

میزان برق مصرفی کامپیوتر که توسط پاور تأمین می شود، بسیار پایین است. برقی که اکثر پاورها برای سیستم توسط کابل های ارتباطی تأمین می کنند به قرار زیر است:

۳٫۳ ولت – ۵ ولت – ۱۲ ولت

همانطور که مشاهده می کنید، حداکثر ولتاژ مصرفی ۱۲ ولت است که بسیار پایین می باشد و بیشتر برق مصرفی کامپیوتر متعلق به مانیتور است که می توانید آن را خاموش نمایید.

در ضمن کامپیوتر در زمان های مختلف آمپرهای متفاوتی را از پاور دریافت می کند. مانند زمان استفاده از بازی های گرافیکی سنگین که نیاز به پردازش بالایی دارند. ولی در زمانی که کامپیوتر در حالت StandBy می باشد (حالت کار نرم افزار) بسیاری از قطعات کامپیوتر از حداقل میزان برق استفاده می کنند.

صدمات سخت افزاری

طبق گفته بسیاری از کارشناسان، یک بار روشن و خاموش کردن کامپیوتر، صدمه ای بیشتر از یک سال روشن گذاشتن آن به قطعات داخلی وارد می کند.

تنها دقتی که لازم است اینست:

دقت کنید که فن های کامپیوتر شما سالم باشند و از پس یک تهویه ساده بر بیایند.

تجربه ما

ما بخاطر آسودگی خاطر خود و مشتریان، یکی از کامپیوترهای خود را جهت پاسخگویی به مشتریان، اختصاص دادیم. نرم افزار را روی آن نصب کردیم و از سال ۱۳۸۵ تا کنون آن را روشن گذاشته ایم. الحمد لله به هیچ مشکلی بر نخوردیم و سیستم بدون وقفه کار کرد. شرایط کاری آن:

  • کامپیوتر: یک عدد کامپیوتر پنتیوم II بسیار قدیمی (از سال ۱۳۸۷ با یک کامیپوتر Celeron(R) 1.6 تعویض شد.)
  • سیستم عامل: ویندوز XP SP2
  • محیط سیستم: پر از گرد و غبار
  • وضعیت فن ها: نیمه سالم
  • وضعیت دما در تابستان: دمای هوای روزانه بدون سیستم سرمایشی
  • وضعیت دما در زمستان: دمای هوای روزانه بدون سیستم گرمایشی

نتیجه:

  • درصد زمان کارکرد: ۱۰۰%
  • کارایی سیستم: ۱۰۰%

تنها راه حل

تنها راه حل برای پیاده سازی سیستمی که توانایی ارتباط دو سویه (Interactive) با مخاطب را داشته باشد، سیستمی است که قابلیت تصمیم گیری داشته باشد؛ که این وظیفه تنها از سیستمی بر می آید که دارای یک پردازنده باشد. و کامپیوتر برای این منظور بهترین انتخاب است که هم توانایی تصمیم گیری دارد و هم می توانید آن را طبق نیاز خود برنامه ریزی کنید.

نمونه های دیگر

هم اکنون در بسیاری از موارد چه در ایران و چه در سایر کشورهای دنیا، کامپیوتر بطور ۲۴ ساعته روشن می ماند. دستگاه های عابر بانک که داخل خود یک کامپیوتر دارند بطور ۲۴ ساعته روشن هستند. سرورهای شبکه های کامپیوتری بطور ۲۴ ساعته روشن هستند و بسیاری موارد دیگر که امروزه روشن گذاشتن کامپیوتر را به صرفه کرده است.

 

با تشکر

واحد فنی فناوری اطلاعات طوبی