مزایای تولید نرم افزار توسط شرکت های برنامه نویسی

مقایسه شرکت‌های برنامه‌نویسی با تیم‌های فریلنسر برنامه نویس

با این که تعداد شرکت‌های برنامه‌نویسی روز به روز بیشتر می‌شود و جامعه افراد فریلنسر برنامه نویس هر روز عضوهای بیشتری پیدا می‌کند، این روزها پیدا کردن یک برنامه نویس حرفه ای مانند پیدا کردن سوزنی در انبار کاه است. با روی کار آمدن استارت‌آپ‌های ساپلایر محور، روی آوردن به مشاغل مرتبط برنامه‌نویسی بیشتر و بیشتر شد.

در این میان گروهی از افراد دوست داشتند که شغل خود را به عنوان فریلنسر برنامه نویس آغاز کنند و گروهی دیگر به فکر توسعه محصولات اختصاصی خود افتادند. اتفاقا جامعه کسب و کار ایرانی نیز از این قضیه استقبال کرد.

کدام کمپانی بدش می‌آید که مسئولیت یک پروژه را به طور کامل و با هزینه کم به یک نیروی خارجی بسپارد؟ اما آیا کار کردن با فریلنسرها واقعا به نفع شرکت‌ها است؟ یک بار دیگر به این سوالات فکر کنید، در ادامه می‌خواهیم شما را در مسیر رسیدن به بهترین پاسخ برای کسب و کارتان همراهی کنیم.

فریلنسر برنامه نویس

نگاه واقع بینانه به آن چه شرکت‌ها نیاز دارند؟

در سراسر دنیا، چه در شرکت‌های بزرگ و چه در استارت‌آپ‌ها، یک برنامه نویس حرفه ای می‌تواند جزئی از یک کل منسجم باشد. به بیان دیگر، یک تیم برای دست‌یابی به موفقیت باید به خوبی از پس تقسیم وظایف بربیاید. این که شرکت شما به چه چیزی نیاز دارد، کاملا وابسته به دیدگاهی است که درباره مفهوم موفقیت دارید.

موفقیت یک کسب و کار در گروی خدمات و محصولی است که به مخاطبان خود ارائه می‌دهد، نه صرفا کدهایی که به ساختارش شکل می‌دهند. حال هرچه کدهای به کار رفته در بستر محصولات و سرویس‌ها با سایر اجزای مجموعه هارمونی بهتری ایجاد کنند، شانس شرکت برای دست‌یابی به موفقیت بیشتر خواهد شد.

اساسی‌ترین ایرادی که به کار با فریلنسرها وارد است، عدم توفیقشان در ایجاد این هارمونی است. حتی اگر  یک برنامه نویس حرفه ای را به عنوان فریلنسر استخدام کنید، نهایت نتیجه‌ای که تحویل می‌گیرید چند خط کد شسته و رفته است. حال آن که برنامه‌نویسان حرفه‌ای کار بر روی پروژه‌های بزرگ و طولانی مدت را ترجیح می‌‌دهند. به همین دلیل هم ندرتا به سراغ پروژه‌های فریلنسینگ می‌روند.

آیا قضیه فقط درباره ایجاد هارمونی میان اجزای مختلف یک محصول است؟

عدم ایجاد هماهنگی بین اعضای یک تیم در مسیر توسعه بخشیدن به یک محصول یا سرویس، یکی از عوامل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها است. واژه شکست فقط به معنای به بن‌بست رسیدن نیست، این که یک کمپانی نتواند علی‌رغم سرمایه‌گذاری بر روی مسئله مهمی مانند برنامه‌نویسی، به ROI مورد نظرش دست پیدا کند حتی می‌تواند بدتر از تعطیل شدن باشد. این که بسیاری از کمپانی‌ها با عدم کامیابی در ارائه تعریف صحیح از واژه موفقیت، به چاه می‌افتند تنها یکی از چالش‌های فریلنسر برنامه نویس است.

بیایید فرض را بر این بگذاریم که پس از پیدا کردن یک برنامه نویس حرفه ای و عقد قرارداد با او به صورت فریلنسر، تمامی جزئیات کار را به او توضیح‌ داده‌اید و آماده دریافت یک نتیجه هارمونیک از پیاده سازی کدهای جادویی او هستید. آیا چالش‌ها قرار است به صرف فرآیند ایجاد هارمونی ختم شود؟

حفاظت از ایده‌هایتان چقدر برایتان اهمیت دارد؟

برای ایجاد هارمونی بین کدهای نوشته شده و محصول نهایی، لازم است جزئیات بیزینس خود را برای فریلنسر برنامه نویس شرح دهید. این کار اگرچه برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب ضروری است، اما خالی از ریسک نیست. استفاده غیرقانونی از داده‌ها و اطلاعات حیاتی بیزینس، می‌تواند به کابوس شرکت‌های بزرگ و کوچک تبدیل شود.

زمانی که با یک شرکت برنامه‌نویسی کار می‌کنید، می‌وانید تمام مقررات امنیتی مجموعه خود را در قالب قراردادهای NDA بگنجانید. سوای از عقد قرار محرمانگی بین دو کسب و کار، یک کمپانی برنامه‌نویسی معتبر همیشه به دنبال حفظ ارتباط با سایر شرکت‌ها جهت کنکاش هرچه بیشتر فرصت‌های شغلی آینده و ارتباط نیکو با مشتریانش است.

اولویت شما پیشبرد پروژه‌تان است اما اولویت فریلنسرها چطور؟

کم‌تر پیش می‌آید که یک فریلنسر برنامه نویس، انجام پروژه شما را در بالای فهرست اولویت‌هایش قرار دهد. برنامه‌نویس‌های آزاد عمدتا به پروژه‌های فریلنسینگ به چشم درآمد جانبی نگاه می‌کنند و در کنار آن به انجام شغل ثابت خود مشغول می‌شوند. بنابراین، پروژه شما همواره آن پروژه درجه دومی خواهد بود که باید در زمان‌های اضافه نوشته شود و هرچه زودتر تمام شود.

در اکثر مواقع این موضوع به افت شدید کیفیت نتیجه نهایی منجر خواهد شد. برای یک کمپانی حرفه‌ای، عبور از ددلاین و زمان‌بندی تعیین شده، گران نمام می‌شود. این در حالی است که فریلنسرها عمدتا موفق به رعایت زمان‌بندی نمی‌شوند و از استرس کنسل شدن پروژه، عدم توفیقشان به رعایت زمان‌بندی را به اطلاع کمپانی سفارش دهنده نمی‌رسانند.

دور ریخته شده ایده ها در صورت برون سپاری غیراصولی

به فرض که از چاه هم درآمدید…

تا به این جای کار درباره چالش‌های ابتدایی کار با فریلنسرها صحبت کردیم. حل این چالش‌ها کار چندان راحتی نیست چراکه فریلنسرها اخلاق کاری خاص به خود را دارند و برای مقید کردن آن‌ها به انجام پروژه مطابق فرهنگ سازمانی مد نظرتان باید تلاش زیادی انجام دهید.

با این حال، توجه داشته باشید که این متن راهنمایی برای انتخاب درست نیروی کار و پیشبرد پروژه‌ها از مسیر درست است. بنابراین اگر قصد دارید همکاری خود را با یک نیروی فریلنسر برنامه آغاز کنید، مطمئن شوید که درباره موارد بالا با او به توافق خواهید رسید. با حل مسائل گفته شده، باید به سراغ بازبینی چالش‌های فنی کار با یک فریلنسر بروید.

حائز اهمیت است که بدانید بسیاری از فریلنسرها برای دریافت پروژه‌های بیشتر، از رزومه fake استفاده می‌کنند. به همین دلیل اگر قصد دارید از کیفیت فنی نتیجه کارتان مطمئن شوید، حتما از پیش از استخدام فریلنسر برنامه نویس از صحت اطلاعات درج شده در رزومه‌اش اطمینان حاصل کنید.

نکته قابل توجه دیگر در خوص الزامات ابتدایی کار با فریلنسر، در دسترس بودن این افراد برای تماس‌های کاری است. می‌دانم که احتمالا وقتی گزینه کار کردن با فریلنسرها را انتخاب می‌کنید، شاید برقراری ارتباط مداوم با آن‌ها تا زمان اتمان پروژه اولویت چندانی برایتان نداشته باشد. با این حال، اگر می‌خواهید گزارش روند انجام مراحل مختلف پروژه را از مجری آن دریافت کنید بهتر است به جای فریلنسرها به سراغ شرکت‌های برنامه نویسی بروید.

چالش‌های فنی استخدام فریلنسر برنامه نویس به جای کمک گرفتن از شرکت‌های برنامه نویسی

با حل چالش‌های ابتدایی کار با نیروی فریلنسر، باید به سراغ مباحث فنی پروژه بروید. توجه داشته باشید که در قرارداد با شرکت‌های برنامه نویسی، با توجه به گارانتی و پشتیبانی ذکر شده در متن تعهدنامه، نگرانی چندانی بابت چالش‌های فنی نخواهید داشت.

ترجیح بر این است که پیش از سپردن پروژه اصلی به نیروی برنامه نویس فریلنسر، به او یک وظیفه آزمایشی محول کنید. اگرچه اکثر فریلنسرها انجام تسک به صورت آزمایشی را نمی‌پذیرند، اما سختی پیدا کردن چنین فریلنسری به آسودگی بعد از آن می‌ارزد. در کار با کمپانی‌ها اما قضیه فرق می‌کند.

شرکت‌های برنامه‌نویسی سوای از در اختیار داشتن پتانسیل فنی، اعتبار خود را پای تمام پروژه‌هایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل هم هست که کیفیت کار کمپانی‌ها از نظر فنی معمولا چندین پله بالاتر از حتی نیروهای کار داخل شرکت است.

یک کمپانی روند انجام پروژه شما را بر اساس ماهیت پروژه مرحله بندی می‌کند و انجام هر مرحله را به فرد متخصص می‌سپارد. چنین امکانی حتی با استخدام بهترین برنامه نویس دنیا هم نصیبتان نخواهند شد. بگذارید استانداردهای فنی روند توسعه محصول یا فرآیند را به صورت مفصل‌تر بررسی کنیم.

انجام کار تخصصی توسط فرد متخصص:

یک پروژه زمانی به پتانسیل صد در صد خود می‌رسد که مراحل مختلف آن بر اساس تفکیک وظایف بین افراد حرفه‌ای انجام بپذیرد.  یک کمپانی‌ می‌تواند برای طراحی یک محصول مشخص، سوای از کمک گرفتن از متخصصان زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، از متخصصان UX، گرافیست‌ها، متخصصین مارکتینگ و متخصصین تحلیل و توسعه فرآیند کمک بگیرد.

انجام فرآیند تحلیل و ارائه پروپوزال:

خیلی وقت‌ها ایده‌ای که در ذهن مشتری می‌گذرد فرسنگ‌ها متفاوت از واقعیت است. قضیه درباره سود ده بودن یا نبودن یک ایده نیست. صحبتم بیشتر درباره روش‌های مختلفی است که می‌توان از یک ایده به سود دهی رسید. اگر می‌خواهید با یک فریلنسر برنامه نویس کار کنید، حتما فرآیند تحلیل را شخصا به انجان برسانید. با این حال، ما در طوبی آماده‌ایم تا فرآیند تحلیل و تهیه پروپوزال را برایتان به رایگان انجام دهیم.

طراحی محصول:

فریلنسر باید متوجه شود که کد نوشته شده بخشی از یک محصول یا سرویس بزرگ‌تر است. بر همین اساس هم باید در مسیر هرچه بیشتر هارمونیک کردن کد نوشته شده با کلیات محصول تلاش کند. ما در طوبی تمامی ابعاد پروژه، فرآیند، محصول و یا سرویستان را در کوتاه‌ترین زمان به شکلی بهینه بررسی می‌کنیم. آن چه ما به شما تحویل می‌دهیم ردیفی از کدها نیست، مشت نهایی برای پیروزی‌تان در میدان مسابقات کسب و کارها است.

حواستان به تجربه کاربری (UX) پروژه‌تان باشد:

آن چه برای یک فریلنسر یا حتی کارمند تمام وقت برنامه نویس اهمیت دارد، اجرا شدن بدون نقص کدهایش است. این در حالی است که آن چه برای مخاطب مهم است، تجربه کلی است که ورود به پورتال دیجیتال شما دریافت خواهد کرد. طوبی برای ارائه یک تجربه کاربری عالی به مخاطبان برندتان، تمامی منابع خود را به کار خواهد بست، به صورت مداوم با ایده‌پردازان محصول شما در ارتباط خواهد بود و از هرگونه نقص در سیستم UX جلوگیری خواهد کرد.

توسعه پذیر باقی بمانید:

اگر امروز برای مدرن شدن گام برداشته‌اید، باید توجه داشته باشید که نیازهای جامعه مدرن ممکن است فردا طالب یک ویژگی جدید در پورتالتان باشد. زمانی که با فریلنسرها کار می‌کنید، باید توجه داشته باشید که کدها و سورس‌هایتان احتمالا جایی در گوشه و کنار یک درایو شلوغ گم خواهند شد. ما در طوبی تمامی مراحل توسعه پروژه‌تان را مستند می‌کنیم تا زمینه برای ایجاد هرگونه توسعه فنی و غیرفنی در پورتال مدرنتان فراهم باشد.

تجربه استقرار (launch) اصولی

یکی از اتفاقات نیکویی که بسیاری از شرکت‌ها از آن بی‌بهره‌اند، تجربه استقرار اصولی کدهایشان است. این که محصول نهایی پس از لانچ شدن به باگ نخورد و اگر به باگ خورد آن وقت قرار است چه اتفاقی بیفتد. به کمک متخصصین طوبی، محصول خود را در زمان دلخواه و بر اساس اصول فنی لانچ کنید.

رسیدن به پتانسیل صد در صدی پروژه با برون سپاری اصولی

طراحی محصول بیشتر از ردیف کردن کدها در کنار یک دیگر است

کد نویسی مرحله پایانی پروسه‌ای است که به منظور طراحی یک محصول یا ساده سازی یک فرآیند انجام می‌گیرد. برنامه‌نویس باید به کالبد آن چه طراحی می‌کند، روح بدمد. چنین مهارتی نیازمند سال‌ها تجربه در زمینه طراحی فرآیند و ایجاد محصول است.

  • پیشبرد پروژه بدون موانع فنی: تیمی از متخصصان برای پیشبرد پروژه شخصی یا شرکتی شما دست به کار خواهند شد.
  • طراحی کوتاه مدت و همراهی بلند مدت: پروژه خود را به کمک پتانسیل کار تیمی در کوتاه‌ترین زمان تحویل بگیرید و تا یک سال پشتیبانی دریافت کنید.
  • تعهد شرکتی دریافت کنید: تعهد طوبی محدود به ارائه نتیجه‌ فنی بی‌نظیر نخواهد بود، ما به حفظ اسرارتان متعهد هستیم.

خدمات متنوع تیم طوبی شما را از تمام ابعاد فنی بی‌نیاز خواهد کرد. فارغ از ابعاد پروژه خود تیم برنامه‌نویسان ویژه خود را در اختیار داشته باشید و زمینه را برای توسعه مداوم آن چه که امروز می‌سازید فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید