اعتماد به نرم افزار انتخاب رشته کنکور: آری یا خیر؟

به عنوان یک شرکت توسعه نرم‌افزار که اتفاقا موافق استفاده از نرم‌افزارها در روزمرگی‌های مردم ایران جهت تسهیل فرآیندها است، وظیفه خود دانستیم که تا حدودی درباره انواع نرم افزار انتخاب رشته کنکور با رفقایی که قصد دارند وارد دانشگاه‌ها شوند صحبت کنیم. این مقاله بیشتر از این که جنبه سئو، مارکتینگ یا هرچیز دیگری داشته باشد، بیشتر دلنوشته‌ای از سوی تیم توسعه نرم‌افزار طوبی برای بچه‌هایی است که این همه سال زحمت کشیده‌اند و می‌خواهند نتایج زحمات خود را ببینند.

آیا نرم‌افزارها می‌توانند آن طور که باید از پس انتخاب رشته کنکور بربیایند؟

پاسخ به این سوال کاملا به استانداردهای شما از یک انتخاب رشته درست و حسابی برمی‌گردد. عموم افراد از نرم‌افزارهای انتخاب رشته به عنوان یک ابزار کمکی استفاده می‌کنند. برای مثال، متقاضی انتخاب رشته خود را به صورت دستی انجام می‌دهد و از آنچه به کمک نرم‌افزار طراحی شده، به عنوان فرمی برای ایده گرفتن و چینش بهتر انتخاب‌هایش استفاده می‌کند.

اگر بخواهید به این شکل از این نرم‌افزارها استفاده کنید، می‌توانید به انتخابی کاملا درست و منطقی برسید. از سوی دیگر، اگر بخواهید صفر تا صد فرآیند انتخاب رشته را به یک نرم‌افزار بسپارید شاید نتوانید به نتیجه مطلوب برسید. چرا؟ چون اساسا منطق انتخاب رشته به کمک نرم افزار انتخاب رشته کنکور، بر اساس چند داده محدود است. سوال اساسی این است که آیا شما می‌توانید 12 سال تحصیلی خود را در چند داده محدود که عمدتا مرتبط با نتیجه کنکورتان است خلاصه کنید؟

ربات‌ها به عنوان مشاور تحصیلی
ربات دانشجو

نگاه محدود انواع نرم افزار انتخاب رشته کنکور به داده‌های تحلیلی

به عنوان متخصصان حوزه طراحی نرم‌افزار، شاید استانداردهایمان کمی سخت‌گیرانه باشد. با این حال، این که بگوییم صرف انتخاب رشته بر اساس ظرفیت دانشگاه‌ها و رتبه متقاضیان از نظر علمی درست نیست، کاملا منصفانه است. یک نرم‌افزار استاندارد باید توانایی تحلیل همه جانبه داده‌های مرتبط با یک فرد را داشته باشد.

علایق او را در نظر بگیرد. خصوصیات اخلاقی و توانایی‌های فردی آن‌ها را یک کاسه کند تا در نهایت به طیف خاصی از رشته‌ها و شهرهای قابل انتخاب برای فرد برسد. بعد از این اقدامات است که نرم‌افزار می‌تواند با آنالیز رتبه فرد و ظرفیت‌ رشته‌های انتخاب شده، چینشی منطقی از انتخاب رشته ارائه کند.

آیا در حال حاضر چنین نرم‌افزاری در دسترس است؟

خیر. در حال حاضر هیچ کدام از انواع نرم افزار انتخاب رشته کنکور توانایی چنین بررسی همه جانبه‌ای را ندارند. هر روزه به تعداد نرم‌افزارهای فعال در این حوزه افزوده می‌شود و قیمتشان هم بالاتر می‌رود. با این حال، هنوز نرم‌افزاری طراحی نشده است که دیدگاهی همه جانبه به بحث انتخاب رشته داشته باشد.

توصیه آخر برای رسیدن به یک زندگی مطلوب

گول اسم برندها، رشته‌ها و دانشگاه‌ها را نخورید. علاقه خود را به صورت آکادمیک دنبال کنید، ایده‌هایتان را در قالب طرح‌های نوآورانه دربیاورید و از ورود به رشته‌های آکادمیک کم‌تر شناخته شده نترسید. اگر قصد دارید از انواع نرم افزار انتخاب رشته کنکور استفاده کنید، نتیجه گیری نهایی خود را به نرم‌افزارهایی که تحلیل‌های تک بعدی ارائه می‌دهند نسپارید. نتایج دریافتی توسط نرم‌افزارها را یک بار دیگر مرور کنید و آن را مطابق با علایق و تصویری که از آینده خود دارید تطبیق دهید.

دیدگاهتان را بنویسید